Downhill Race ResultsOur Annual Downhill Race Results

Downhill Race Results

  • Downhill Totally Visually Impaired Male

    Place / Name / Guide / Course / Race 1 / Race 2 / Split
    1st / Nick Pavel / Jared Hohn / Long / 01:29.68 / 01:40.66 / 00:10.98 2nd / Steve Sentency / Kelly Hayworth & Kassey Swanson / Short / 01:02/76 / 01:08.83 / 00:15.48 3rd / Michael Hutchens / Karen Wilkie / Long / 02:01.85 / 01:39.27 / 00:22.58 4th / Brian Corwin / Douglas Winkka / Short / 01:04.50 / 00:34.01 / 00:30.49
  • 5th / Adam Feist / Adam Krumeide / Long / 01:53.26 / 02:26.51 / 00:33.25 6th / Michael McMillan / Sarah Pescek / SHort / 03:27.05 / 02:45.53 / 00:41.52
  • Downhill Partially Visually Impaired Male

    Place / Name / Guide / Course / Race 1 / Race 2 / Split
    1st / Michael Hoeppner / Ron Rolinskas / Long / 01:13:52 / 01:13.92 / 00:00.40 2nd / Tim Kachel / Lisa Murphey / Long / 01:15.58 / 01:15.10 / 00:00.48 3rd / Bob Gruchala / Richard Watkins / Long / 01:00.99 / 01:00.01 / 00:00.98 4th / Chris Jones / Mark Chytka / Long / 01:10.47 / 01:16.51 / 00:06.04
  • 5th / Brock Oster / Karl Pfefferle / Short / 00:37.87 / 00:54.59 / 00:16.72 6th / Jordon Houseman / Pam Fritz / Short / 00:52.70 / 00:32.54 / 00:20.16
  • Downhill Partially Visually Impaired Female

    Place / Name / Guide / Course / Race 1 / Race 2 / Split
    1st / LaDonna DeRocher / William Beaster / Short / 00:26.30 / 00:20.85 / 00:05.45 2nd / Kim Richards / Kitty Pitts / Short / 00:23.53 / 00:14.19 / 00:09.34 3rd / Tara Knudson / Steve Sewell / Long / 02:41.85 / 03:16.33 / 00:34.48
  • Snow Slider (Male)

    Place / Skier / Guides / Race 1 / Race 2 / Split
    1st / Harley Haynes / Larry Palowski, Brandon Harvey, Jeremy Deuter / 00:27.40 / 00:27.18 / 00:00.22 2nd / Bob SImonson / Larry Palowski, Brandon Harvey, Jeremy Deuter / 00:30.05 / 00:28.32 / 00:01.73 3rd / Russ Arnold / Larry Palowski, Brandon Harvey, Jeremy Deuter / 00:43.51 / 00:31.51 / 00:12.27
  • Snow Slider (Female)

    Place / Skier / Guides / Race 1 / Race 2 / Split
    1st / Chasse Bennett / Larry Palowski, Brandon Harvey, Jeremy Deuter / 00:36.94 / 00:37.30 / 00:00.36
  • Adaptive Ski Assisted Male

    Place / Name / Guide / Race 1 / Race 2 / Split
    1st / Casey Davidson / Bruce Ferrell / 00:57.69 / 00:57.79 / 00:00.10 2nd / David Avard / Richard Perdue / 00:53.94 / 00:54.15 / 00:00.21 3rd / John Bartos / Brandon Harvey / 00:54.90 / 00:54.47 / 00:00.21 4th / Richard Branaugh / Brandon Harvey / 00:54.90 / 00:53.94 / 00:00.62
  • 5th / Bob Uecker / JJ Schultz / 00:51.56 / 00:52.56 / 00:01.00 6th / Bob Simonson / Glen Johnson / 01:03.81 / 01:02.22 / 00:01.59 7th / Russ Arnold / GLen Johnson / 01:02.30 / 01:04.19 / 00:01.89 8th / Harley Haynes / Richard Perdue / 00:52.72 / 00:56.01 / 00.:03.29
  • 9th / Justin Suhn / Steve Chandler / 00:54.19 / 00:48.56 / 00:05.63
  • Adaptive Ski Assisted Female

    Place / Name / Guide / Race 1 / Race 2 / Split
    1st / Kria Johnson / Scott Eckroth / 00:54.20 / 00:54.00 / 00:00.20 2nd / Mariah Kilbourne / Richard Purdue / 00:51.77 / 00:52.07 / 00:00.30 3rd / Debbie Hamilton / Tony Diem / 00:56.95 / 00:57.65 / 00:00.70 4th / Agatha Gietzen / Tony Diem / 00:56.86 / 00:57.62 / 00:00.76
  • 5th / Kandice Gietzen / Tony Diem / 00:58.81 / 00:59.62 / 00:00.81 6th / Tracy Bradley / Mitch Bradjord / 01:03.74 / 01:04.60 / 00:00.86 7th / Kari Krumweide / Adam Krumweide / 01:00.16 / 00:58.88 / 00:01.28 8th / Jacey Enget / Brandon Harvey / 00:56.52 / 00:54.20 / 00:02.32
  • Adaptive Ski Unassisted Male

    Place / Name / Race 1 / Race 2 / Split
    1st / Cameron Hoverson / 04:05.73 / 04:25.60 / 00:19.87 2nd / Matt Feeney / 00:55.00 3rd / Brad Morgan / 00:56.04 4th / Alma Stewart / 00:56.55
  • 5th / Jeff Raymer / 01:01.12
  • Adaptive Ski Unassisted Female

    Place / Name / Race 1 / Race 2 / Split
    1st / Molly Maxell / 01:24.68 / 01:36.61 / 00:11.63 2nd / Brad Morgan / 01:57.72 / 01:39.14 / 00:18.58
  • Downhill Ski Race Male

    Place / Name / Guides / Race 1 / Race 2 / Split
    1st / Roger Vansteenberg / Steven Yesner, Kevin Piatt / 01:22.16 / 01:21.42 / 00:00.74 2nd / Darrell Poss / Steven Yesner, Kevin Piatt / 01:30.04 / 01:59.24 / 00:29.20
  • Downhill Ski Race Female

    Place / Name / Guides / Race 1 / Race 2 / Split
    1st / Hope Magelky / Marcie Brumbaugh, Scott Eckroth / 01:18.47 / 01:17.62 / 00:00.85 2nd / Sarah Larson / Steve Robbennolt, Laurie Robbennolt / 02:04.47 / 02:08.41 / 00:03.94
  • 1